10 czy 20 procent wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Posiadanie kąta na własność, w którym zamieszka cała rodzina to wielkie marzenie wielu rodaków. Kredyt hipoteczny to konieczność, ale przy jego zaciąganiu warto zastanowić się nad wysokością wkładu własnego.

Wiele banków wciąż oferuje 10-procentową wysokość wkładu, który zaciągający kredyt będzie musiał uiścić, by spełnić jeden z wielu warunków, którymi obarczone są te oferty. Są jednak i propozycje, które na pierwszy rzut oka wydają się o wiele mniej korzystne, czyli o wysokości 20 procent wkładu własnego. To złudzenie, które wcale nie jest zgodne z rzeczywistością.

Przy niewielkich kredytach mieszkaniowych warto zastanowić się więc nad wyższą stawką wkładu własnego. Pożyczka taka wcale nie jest niesamowicie wysoka i wysokość niezbędnej kwoty również nie powinna powalać na kolana. Im większy wkład własny, tym mniej trzeba przecież będzie spłacić.

Zaś z drugiej strony, gdy planuje się zakup lub budowę wielkiego i ekstremalnie drogiego domu. To konieczność mniejszego wkładu w poczet pożyczki zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem.

Kredyt to wielkie zobowiązanie. Każda decyzja kredytowa powinna być wielokrotnie rozważona. Myśląc o kredycie hipotecznym, trzeba pamiętać o warunkach, jakie będą konieczne do skorzystania z oferty kredytowej. Mimo wszystko pożyczka wydaje się najlepszą formą finansowania zakupu domu i mieszkania, które przecież i tak będą nam służyć przez długie lata.

Paweł

Paweł

Interesuję się finansami i chętnie pomogę w podjęciu optymalnej decyzji.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *