Wkład własny a podatek bankowy

Staranie się o kredyt mieszkaniowy wymaga dopełnienia wielu formalności. Pożyczenie tak dużych sum pieniędzy wiąże się z udowodnieniem swojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć pewność że osoba, do której powędrują pieniądze, będzie w stanie tylko w całości je oddać, ale także zagwarantować mu zysk w postaci odsetek i zapłacenia kosztów okołokredytowych. Poza dochodami, rodziną na utrzymaniu, stanem zdrowia, stabilnością trudnienia czy wydatkami miesięcznymi w skład zdolności kredytowej wchodzi też wkład własny.

Czym jest wkład własny i ile musi wynosić?

W przypadku kredytu mieszkaniowego to minimum 5%. Wyższy wkład własny gwarantuje, że raty nie będą zbyt wysokie a kredyt zostanie spłacony o wiele szybciej. Pozwoli też uzyskać większą wiarygodność w opinii banku, któremu zależy przede wszystkim na klientach spłacających pożyczkę sprawnie i regularnie. Tai zabieg zapobiega braniu kredytów przez osoby, które nie będą w stanie ich spłacić. Problem niewypłacalności jest problemem nie tylko dla kredytobiorcy – cierpią na nim też interesy banku.

Podatek bankowy a wkład własny

duży wkład własny będzie z pewnością bardzo pomocny po wprowadzeniu podatku od aktywów. Ten przepis spowodował, że banki podniosły marżę, a co za tym idzie – koszt kredytów hipotecznych. Takie działanie ma na celu przerzucenie na klienta kosztów podatku i często jest wprowadzane nieoficjalnie. Droższy kredyt trudniej jest uzyskać, dlatego wymagany wkład własny także może się zwiększyć. Nawet jeśli oficjalnie bank nie wymaga określonej kwoty, na pewno posiadanie większych sum niż odgórne pięć procent zwiększa szansę na otrzymanie pożyczki.

Paweł

Paweł

Interesuję się finansami i chętnie pomogę w podjęciu optymalnej decyzji.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *